Největší skupinu konzumovaných vín tvoří vína mladá, která si běžně kupujeme jako přílohu k jídlu nebo pro společenské události.
Trvanlivost takových vín je daná hlavně způsobem skladování. Ve zkratce: bílá mladá vína nám v dobré kvalitě vydrží půl roku, červená vína i rok. Pokud si doma nějakou lahev uchováváme delší čas a chceme, aby i po několika měsících bylo víno stále dobré, dopřejte mu ty nejvhodnější podmínky, které může mít.
Většina z nás nemá vinný sklep, ale pokud jste celoživotní obdivovatelé a ochutnávači dobrých vín, můžete napsat Ježíškovi, aby vám příští Vánoce přinesl domácí vinotéku, což je elektrická chlazená skříňka, která vám nahradí zmiňovaný sklípek. Požadované hodnoty, které ovlivňují trvanlivost vína, si nastavíte na displeji. Pro lidi bydlící v rodinném domku, kde je sklep (tma, chlad a vlhko), je volba místa ke skladování jednoduchá. Pro ostatní se nabízí lednice. Obzvláště bílá a růžová vína potřebují mít stálou nižší teplotu, jinak by mohla vysrážet vodní kámen anebo začít tvořit mikroorganismy škodící lidskému organismu.
Vzduch nemá na víno dobrý vliv, a proto je vždy nutné, aby lahve byly dobře uzavřené a víno z nedopitých lahví by se mělo přelít do takových lahví, aby byly plné a množství vzduchu co nejmenší. Pokud máte na lahvi korkovou zátku, berte v úvahu, že i korkem se do vína může dostat zápach a ten ovlivní kvalitu vína. Ze stejného důvodu se lahve s korkovou zátkou ukládají vodorovně, aby korek byl v kontaktu s vínem a nevyschl. Přes vyschlý korek by se do lahve mohl dostat vzduch zvenčí a víno by se mohlo zkazit.
Lahve s vínem si zaslouží odpočívat nejen v chladu, tmě a vlhku, ale potřebují i svůj klid. Proto s nimi zbytečně nehýbáme. Jen některé specifické druhy vín se pravidelně otáčí.
Trvanlivost vína bývala problémem i v minulosti a díky geniálnímu nápadu zakonzervovat sudy s vínem při dlouhé přepravě přimícháním silného destilátu, nám svět nabízí úžasné delikatesy: sherry a portské víno.