Pokud si aspoň občas přečtete noviny, nebo se podíváte na televizní zprávy, zřejmě jste si již zvykli na zprávy týkající se různých zlodějů a podvodníků operujících přes internet, kteří vám mohou udělat ze života peklo. Co je ale na internetu opravdovým nebezpečím?
Pokud s internetem zacházíte zodpovědně, je velmi malá šance, že byste se i vy stali obětí podvodu. Jednou z nejhorších věcí, které můžete ve virtuálním světě udělat, je poskytnout své osobní informace někomu neznámému, což je většinou jádrem všech problémů. Vaše osobní informace, jako datum narození nebo číslo kreditní karty pak mohou být zneužity ve váš neprospěch.
Dalším nebezpečím je navštěvovat podezřelé stránky, které vás přesměrovávají dále. Váš počítač pak může napadnout virus, jehož úkolem je opět získat vaše hesla a osobní informace, případně vám ještě znepříjemnit život a zničit počítač. K vašim heslům se lze dostat i na místech, kde byste to nečekali, jako například veřejně přístupná wifi.
Proto se svými přístupovými hesly přihlašujte jen pokud je připojení na internet od důvěryhodného zdroje. Dbejte na to, aby nebyla vaše přístupová hesla příliš jednoduchá a není vůbec na škodu, když je občas změníte. Občas je také dobré provést namátkovou antivirovou kontrolu, kterou rozhodně nic nezkazíte.
Nikdy nevíte, kdo se skrývá na druhé straně sítě a co je jeho cílem. Proto musíte být podezíraví a nevěřit každému emailu. Právě na zločince zneužívající vaší důvěry doplácejí nejčastěji děti a důchodci, kteří si riziko neuvědomují. Proto byste měli děti a seniory ve vaší rodině poučit, které internetové stránky jsou pro ně bezpečné a jak se mají na internetu správně chovat, aby se nestali cílem podvodníků.
Nespoléhejte na to, že čím více je váš mobil, nebo počítač modernější, tím lepší má ochranu, neboť ani podvodníci nezůstávají v tomto směru pozadu. Pokud ale se svými údaji nezacházíte lehkovážně a chováte se zodpovědně, nemusíte se obávat, že byste právě vy skončili v nějaké pasti.