Starobylé a přesto stále moderní

Jednou z nejstarších textilií na světě je hedvábí. Asi sotva nalezneme tkaninu, která má tak bohatou historii a která je obestřena tolikerými tajemstvími a dobrodružstvími.

Hedvábné šátky, šaty, halenky, pánské košile, pyžama, župany patří mezi velmi oblíbené. Jedná se o zboží velmi žádané, které představuje synonymum exkluzivity. Jedná se o velmi jemnou a přitom teplou látku.
hedvábné látky
Pokud chcete svým outfitem skutečně reprezentovat, vsaďte na hedvábí. Nenajdete mezi tkaninami takový evergreen jakým je hedvábí. Jedná se o starobylý materiál, který se přitomdokázal vždy přizpůsobit současným kulturním a módním trendům. O kterém jiném materiálu lze toto říci?
 

Příběh starý tisíce let

Hedvábí je tkanina, která je moderní už tisíce let. Výroba materiálu se datuje do roku zhruba 2640 př. n. l. Vyrábět se začínal v Číně. Přírodní hedvábí se vyrábí z výměšků housenky bource morušového.

Hedvábí se stalo už v dobách starověku žádaným obchodním artiklem. Dokonce podle něj byla pojmenována proslulá kupecká Hedvábná stezka.
Výrobní monopol si Čína udržela až do sedmého století našeho letopočtu. Jednalo se o přísné technologické tajemství, jehož vyzrazení se trestalo smrtí.

Přesto se technologie dostala až do Evropy. Prý za to vděčíme dvěma mnichům, kterým se podařilo do Evropy propašovat dvě housenky bource morušového.Hedvábnictví se rozvíjí v sedmém století v Byzanci. Díky obchodu se rozšiřuje prostřednictvím Arabů také na jih. V průběhu křižáckých válek se pak chov bource morušového etabluje také v Evropě.
fialové hedvábí
Za to vděčíme především díky křižákům a Benátčanům. Je třeba však zmínit, že chov bource morušového a hedvábnictví se rozšířil především v zemích jižní Evropy. V severních zemích se to navzdory snahám nepodařilo, protože se housenkám nedostávalo přirozené potravy.